Tipy v okolí - ubytování u Karlštejna - Měňany, Koněpruské jeskyně

Město Beroun www.beroun.cz 5 km

Historické město založené roku 1260. Dochované hradby a brány z let 1300-1320. Na náměstí zachována řada renesančních a barokních domů. Kromě mnoha jiných zajímavostí stojí za návštěvu zdejší Medvědárium. Svůj domov v něm našli medvědí mláďata Vojta, Kuba a Matěj, kteří se narodili 13. ledna 2000 v Českém Krumlově. Medvědí mláďata se do Berouna dostala díky chovateli Janu Černému a režiséru Václavu Chaloupkovi, který o nich natočil večerníček.

 

 Tipy v okolí - ubytování u Karlštejna - Měňany, Koněpruské jeskyně

Zámek Nižbor  www.keltoi.cz 19 km

Projekt Keltský rok na zámku Nižbor byl realizován v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor. Keltové, tajemný národ žijící na území Čech od 6. do 1. st. př. n. l., zanechal velké množství pozůstatků z bronzu, železa, skla, ...; nalézáme mnoho keltských měst, vesnic či osad nebo kultovních míst.

 

 Tipy v okolí - ubytování u Karlštejna - Měňany, Koněpruské jeskyně

Hrad Karlstejn  www.hradkarlstejn.cz  6 km

Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Zcela ojedinělá původní nástěnná výzdoba ze 14. stol., soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže (největší na světě), největší portrétní galerie českých panovníků v ČR, vystavená replika Svatováclavské koruny českých králů, unikátní hradní studna. Hrad také proslavila Vrchlického veselohra Noc na Karlštejně.

Kromě hradu je na Karlštejně možnost návštěvy i Muzea voskových figurín a Muzea betlémů.

 

Zámek Dobříš  www.zamekdobris.cz  25 km

Rokokový zámek s výraznou fasádou pochází z let 1745-1765, kdy přestavbu uskutečnil Jindřich Pavel Mansfeld. Jeho dcera Marie Isabella byla provdána za Frant. Gundakara Colloreda. Tímto vznikl šlechtický rod Colloredo-Mannsfeld, který zde pobýval do 2 sv. války. V roce 1942 byl zámek vyvlastněn nacisty a v roce 1945 připadl státu a byl užíván téměř 50 let jako Domov spisovatelů. V roce 1998 je navrácen spolu s franc. a angl. parkem do soukromého vlastnictví. Současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld.

 

 

Svatá Hora  www.svata-hora.cz   40 km

Jedno z nejznámějších poutních míst v Čechách. Návštěvní okruh Svaté Hory obsahuje prohlídku baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kaplí, ambitů, Pražské a Březnické brány, křížové cesty, studánky, krápníkové kaple sv. Máří Magdalény a Svatohorských schodů s multimediálním výkladem historie místa.

Návštěva Svaté Hory se dá spojit s návštěvou Hornické muzea v Příbrami (viz aktivity).

 

 

 

Sv. Jan pod Skalou  www.svatyjan.cz 16 km

Svatý Jan pod Skalou je jednou z nejmalebnějších obcí Národní přírodní rezervace Český kras. Oplývá četnými přírodními krásami a nachází se zde mnoho historických památek. Svoji historii počítá od konce 9. století, kdy se zde podle legendy, v jeskyni pod mohutnou skalní stěnou, usadil první český křesťanský poustevník Ivan.

Zámek Hořovice  www.zamek-horovice.cz  29 km

Krásný zámek nabízí kromě jiného prohlídku zámeckých interiérů a prohlídků her a hraček malých aristokratů.

 

 
Točník a Žebrák www.tocnik.com  27 km

Jedná se o zříceniny hradu na Zámecké hoře (osídlené již v době Halštatské) na horním konci křemencového bradla, na jehož dolním zakončení stojí hrad Žebrák. Hrady se nacházejí nad obcí Točník, nedaleko města Žebrák. Vystavěním hradu Točníka v tak těsné blízkosti dolního hradu Žebrák vzniklo v Čechách nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí.

 

 

 

 

Hrad Křivoklát www.krivoklat.cz 36 km

Nádherná hradní kaple, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučícími nástroji, monumentální velká věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí, příjemná procházka po hradbách, věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem, hejtmanství s příležitostnými výstavami, to vše a ještě mnohem více je hrad Křivoklát, národní kulturní památka.

TOPlist

 

Zámecký dvůr Všeradice - www.zamecky-dvur.cz 7 km 

Rodiště Magdaleny Dobromily Retiggové.

Rekonstruovaný dvůr s velmi dobrou restaurací a vyhlášeným vlastním pivovarem. Součástí areálu je i minigolf, tenisové kurty a muzeum.

 

Tipy v okolí - ubytování u Karlštejna - Měňany, Koněpruské jeskyně
 

 

facebook tel.: +420 777 754 756
musil@asap-dovolena.cz


 

ASAP dovolená | Autograph | redakční systém AdminPro | SPRÁVA WEBU